Results Banner

Roll of Honour

Here you will find the winners of each year's Bus Driver of the Year finals.

Adam Stitt - Lothian

Adam Stitt Lothian

2019
Ian Field - Stagecoach East Scotland

Ian Field Stagecoach East Scotland

2018
Adam Ksiazek - First Aberdeen

Adam Ksiazek First Aberdeen

2017
Craig Lockyer - National Express West Midlands

Craig Lockyer National Express West Midlands

2016
William Bradford - Stagecoach London

William Bradford Stagecoach London

2015
Jonathan Welch - First Aberdeen

Jonathan Welch First Aberdeen

2014
Gordon Cutting - Stagecoach Oxfordshire

Gordon Cutting Stagecoach Oxfordshire

2013
Paul Jarvis - National Express West Midlands

Paul Jarvis National Express West Midlands

2012
Derek Wright - First Cymru

Derek Wright First Cymru

2011
Mark Dean - Bournemouth Transport

Mark Dean Bournemouth Transport

2010
Paul Cleaver - Arriva Yorkshire

Paul Cleaver Arriva Yorkshire

2009
Leon Wells - First Eastern Counties

Leon Wells First Eastern Counties

2008
Paul Cleaver - Arriva Yorkshire

Paul Cleaver Arriva Yorkshire

2007
Scott McHale - Arriva Southern Counties

Scott McHale Arriva Southern Counties

2006
Brent Humphries - First Cymru

Brent Humphries First Cymru

2005
Michael Willson - First Essex

Michael Willson First Essex

2004
David Henderson - Metrobus

David Henderson Metrobus

2003
Gareth Hopkins - Mairs Coaches (FirstGroup)

Gareth Hopkins Mairs Coaches (FirstGroup)

2002
2001 Fraser Patterson Arriva London North
2000 Julian Parton Newbury Buses
1999 Gorden Fitzgerald First Leeds
1998 David Balfe Stagecoach Ribble
1997 John Hill Grampian Transport
1996 David Balfe Stagecoach Ribble
1995 John Birchall MTL Merseybus
1994 Joseph Megahy Mainline Group
1993 Brain Duffy Dublin Bus
1992 Julian Parton Newbury Buses
1991 Anthony Jenkins Red & White Services
1990 Michael Middler Bluebird Northern
1989 Peter Harris South Wales Transport
1988 Peter Harris South Wales Transport
1987 Ray Hayter London Buses
1986 Connell O'Donnell Lothian Regional Transport
1985 Ian Fretwell South Yorkshire Passenger Transport Executive
1984 Roy Blaikie Cumberland Motor Services
1983 Roger Burge Cumberland Motor Services
1982 Brian Jamieson West Yorkshire Passenger Transport Executive
1981 Simon Coney Grimsby-Cleethorpes Transport
1980 Brian Davis Yorkshire Traction
1979 Jim Firman East Kent
1978 Peter Kilduff City of Oxford Motor Services
1977 Peter Kilduff City of Oxford Motor Services
1976 A Tomalin Eastern Counties
1975 W Casey Crosville
1974 Arthur Butler Eastern Counties
1973 B R Rawes Warrington Corporation Transport
1972 Tommy Chisnall St Helens Corporation Transport
1971 Bob Coleman Leicester City Transport
1970 Bob Henry Leicester City Transport
1969 David Dunne Coventry City Transport
1968 Anthony Moore Coventry City Transport
1967 Anthony Moore Coventry City Transport