2014 Results

2014 Results
 
Bus Driver of the Year 2014
(Coventry Trophy, The ROSCO Award, The Unite - The Union Trophy, John Boxall Medallion)
Jonathan Welch, First Aberdeen
 
Runner-Up
(The Compak Trophy, RMT Union Trophy and Motor Transport Trophy)
Peter Mascall, First Cymru
 
Third Place
(Volvo Cup, Best Impressions Trophy)
Phil McAvoy, First South West
 
Fourth Place
(RouteOne Trophy, The Voyager Alliance Cup)
Daniel Wilton, Stagecoach Manchester
 
Fifth Place
(Vix Technology Trophy and The McKenna Shield)
James Staggs, Go-Ahead London
 
Company Award
(The Brian Evans Memorial Trophy) Donated by Tangerine Training
First Aberdeen
 
Best Highway Code Test Result
(The Wrightbus Shield)
Peter Mascall, First Cymru
 
Best Driver CPC Knowledge Test Result
(The Wrightbus Shield)
Philip Connor, First Cymru
 
Youngest National Finalist
(The Mistral Group Shield)
Andrew Brentnall, Stagecoach East Midlands
 
Oldest National Finalist
(The Gordon Asbury Memorial Cup)
Malcolm Langran, Arriva London
 
Best Competitor from a depot in England
(The Giles Fearnley Shield)
Phil McAvoy, First South West
 
Best Competitor from a depot in Scotland
(The Joe Mackie Shield)
Jonathan Welch, First Aberdeen
 
Best Competitor from a depot in Wales
(The Donald Macdonald Memorial Shield)
Peter Mascall, First Cymru
 
Competitor in most consecutive National Finals
(The Dawson Rentals Shield)
Andrew Evered, First Bristol & Avon
 
Best Newcomer
(The Ticketer Shield)
Craig Lockyer, National Express West Midlands
 
Highest Placed FirstGroup Competitor
(The FirstGroup Trophy)
Jonathan Welch, First Aberdeen
 
Second Highest Placed FirstGroup Competitor
(The FirstGroup Shield)
Peter Mascall, First Cymru
 
Highest Placed London Buses Competitor
(The London Buses Cup)
James Staggs, Go-Ahead London
 
Second-highest Placed London Buses Competitor
(The London Buses Shield)
James Monk, Stagecoach London
 
Highest Placed Stagecoach Competitor
(The Stagecoach Trophy)
Daniel Wilton, Stagecoach Manchester
 
Second Highest Placed Stagecoach Competitor
(The Stagecoach Shield)
Thomas Grant, Stagecoach Midlands
 
Highest Placed Go-Ahead Competitor
(The Go Ahead Trophy)
James Staggs, Go-Ahead London
 
Second Highest Placed Go-Ahead Competitor
(The Go Ahead Shield)
Darrell Hadland, Southern Vectis
 
Highest Placed ARRIVA Competitor
(The ARRIVA Trophy)
Andrew Sykes, Arriva Yorkshire
 
Second Highest Placed ARRIVA Competitor
(The ARRIVA Shield)
Michael Todd, Arriva North East
 
Highest Placed National Express Competitor
(The National Express Trophy)
Craig Lockyer, National Express West Midlands
 
Second-highest Placed National Express Competitor
(The National Express Plaque)
Bob Green, National Express West Midlands
 
Highest Placed Competitor from an ALBUM Member
(The ALBUM Trophy)
Scott Crosbie, Lothian Buses
 
Highest Placed Competitor from an Independent Company
(The Wrightbus Trophy)
Tomasz Jageillo, McGill’s Bus Services
 
The Vice President's Cup
(Awarded for the best presented bus in use at the National Final)
jointly awarded to Arriva North West & Wales & Rossendale Transport

For a summary of the results please click here.