Previous Winners

2013 Results
 
Bus Driver of the Year 2013
(Coventry Trophy, The GreenRoad Award, The Unite - The Union Trophy, John Boxall Medallion)
Gordon Cutting, Stagecoach Oxfordshire
 
Runner-Up
(The Compak Trophy, RMT Union Trophy and Motor Transport Trophy)
Andrew Hardy, First South Yorkshire
 
Third Place
(Volvo Cup, Best Impressions Trophy and CBW Cup)
Phillip MacDonald, First Bristol, Somerset & Avon
 
Fourth Place
(Optare Trophy and GoSkills Cup)
Philip McAvoy, First Devon & Cornwall
 
Fifth Place
(Scania Trophy and McKenna Shield)
Ted Reid, Stagecoach Bluebird
 
Company Award
(The Brian Evans Memorial Trophy) Donated by Tangerine Training
Stagecoach Oxfordshire
 
Best Highway Code Test Result
(The FwT Shield)
Andrew Evered, First Bristol, Somerset & Avon
 
Best Driver CPC Knowledge Test Result
(The Impact Training Solutions Shield)
Andrew Evered, First Bristol, Somerset & Avon
 
Youngest National Finalist
(The Mistral Group Shield)
Andrew Hardy, First South Yorkshire
 
Oldest National Finalist
(The Gordon Asbury Memorial Cup)
Joe Megahy, First South Yorkshire
 
Best Competitor from a depot in England
(The Giles Fearnley Shield)
Gordon Cutting, Stagecoach Oxfordshire
 
Best Competitor from a depot in Scotland
(The Kathleen Stark Memorial Shield)
Ted Reid, Stagecoach Bluebird
 
Best Competitor from a depot in Wales
(The Donald Macdonald Memorial Shield)
Martin Sleeman, First Cymru
 
Competitor in most consecutive National Finals
(The Dawsonrentals Shield)
Steven McLeod, Lothian Buses
 
Best Newcomer
(The Ticketer Shield)
Andrew Hardy, First South Yorkshire
 
Highest Placed FirstGroup Competitor
(The FirstGroup Trophy)
Andrew Hardy, First South Yorkshire
 
Second Highest Placed FirstGroup Competitor
(The FirstGroup Shield)
Philip MacDonald, First Bristol, Somerset & Avon
 
Highest Placed London Buses Competitor
(The London Buses Cup)
James Staggs, Go-Ahead London
 
Second-highest Placed London Buses Competitor
(The London Buses Shield)
Stephen Chipperfield, Go-Ahead London
 
Highest Placed Stagecoach Competitor
(The Stagecoach Trophy)
Gordon Cutting, Stagecoach Oxfordshire
 
Second Highest Placed Stagecoach Competitor
(The Stagecoach Shield)
Ted Reid, Stagecoach Bluebird
 
Highest Placed Go-Ahead Competitor
(The Go Ahead Trophy)
James Staggs, Go-Ahead London
 
Second Highest Placed Go-Ahead Competitor
(The Go Ahead Shield)
Alan Haynes, Bluestar
 
Highest Placed ARRIVA Competitor
(The ARRIVA Trophy)
Mark Woodgate, Arriva The Shires
 
Second Highest Placed ARRIVA Competitor
(The ARRIVA Shield)
Lee Ferdinando, Arriva The Shires
 
Highest Placed National Express Competitor
(The National Express Trophy)
Robert Green, National Express West Midlands
 
Second-highest Placed National Express Competitor
(The National Express Plaque)
Mahmood Kaiser, National Express West Midlands
 
Highest Placed Competitor from an ALBUM Member
(The ALBUM Trophy)
Steven McLeod, Lothian Buses
 
Highest Placed Competitor from an independent Company
(The Passenger Focus Cup)
Andrew Cawley, PeoplesBus
 
The Vice President's Cup
(Awarded for the best presented bus in use at the National Final)
Arriva North West & Wales

 
For a summary of the results, please download an Excel document by clicking here.