Previous Winners

2010 Results
 
Bus Driver of the Year 2010
(Coventry Trophy, The GreenRoad Award, The Unite - The Union Trophy, John Boxall Medallion)
Mark Dean, Bournemouth
 
Runner-Up
(The Compak Trophy, RMT Trophy and Motor Transport Trophy)
Vincent Sayer, First East England
 
Third Place
(Volvo Cup, Best Impressions Trophy and CBW Cup)
George Boothman, First South Yorkshire
 
Fourth Place
(Optare Trophy and Edexcel Trophy)
Michelle Reade, First Hampshire & Dorset
 
Fifth Place
(Scania Trophy and Driving Standards Agency Shield)
Darren Dunbar, National Express West Midlands
 
Company Award
(The Brian Evans Memorial Trophy)
Bournemouth Transport
 
Best Highway Code Test Result
(The FwT Shield)
Christopher Andrew, First East England
 
Best Mechanical Test Result
(The Autoglass Shield)
James Tyrell, National Express Dundee
 
Youngest National Finalist
(The Mistral Group Shield)
Keith Gumbley, National Express West Midlands
 
Oldest National Finalist
(The Gordon Asbury Cup)
Rodney Curtis, Wessex Connect
 
Best Competitor from a depot in England
(The Giles Fearnley Shield)
Mark Dean, Bournemouth Transport
 
Best Competitor from a depot in Scotland
(The Kathleen Stark Memorial Shield)
Brian Hurcombe, Stagecoach East Scotland
 
Best Competitor from a depot in Wales
(The Donald Macdonald Memorial Shield)
Simon Furley, Stagecoach South Wales
 
Competitor in most consecutive National Finals
(The Dawsonrentals Shield)
David Ainley, First West & North Yorkshire
 
Best Newcomer
(The McKenna Shield)
Darren Dunbar, National Express West Midlands
 
Highest Placed FirstGroup Competitor
(The FirstGroup Trophy)
Vincent Sayer, First East England
 
Second Highest Placed FirstGroup Competitor
(The FirstGroup Shield)
George Boothman, First South Yorkshire
 
Highest Placed London Buses Competitor
(The London Buses Cup)
Darren Kelly, Arriva London
 
Second-highest Placed London Buses Competitor
(The London Buses Shield)
Andrew Gadsby, Metrobus
 
Highest Placed Stagecoach Competitor
(The Stagecoach Trophy)
Sheila King, Stagecoach West
 
Second Highest Placed Stagecoach Competitor
(The Stagecoach Shield)
Andrew Stewart, Stagecoach North West
 
Highest Placed Go-Ahead Competitor
(The Go Ahead Trophy)
Andrew Gadsby, Metrobus
 
Second Highest Placed Go-Ahead Competitor
(The Go Ahead Shield)
David Hobbs, Unilink
 
Highest Placed ARRIVA Competitor
(The ARRIVA Trophy)
Darren Kelly, Arriva London
 
Second Highest Placed ARRIVA Competitor
(The ARRIVA Shield)
Emma Nunn, Arriva Yorkshire
 
Highest Placed National Express Competitor
(The National Express Trophy)
Darren Dunbar, National Express West Midlands
 
Second-highest Placed National Express Competitor
(The National Express Plaque)
Craig Furey, National Express Dundee
 
Highest Placed Competitor from a Municipal Company
(The ALBUM Trophy)
Gavin Corbett, Lothian Buses
 
The Vice President's Cup
(Awarded for the best presented bus in use at the National Final)
Joint Winners: Manchester Airport / Arriva North West

 
For a full list of results and score, please download an excel spreadsheet by clicking here.